SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

Podporte zbierku na vláčik v obci Halič

 16.05.2024

Milí spoluobčania,

Už niekoľko rokov sa venujeme aj obnove areálu zrušenej železničnej stanice na trati, ktorá spájala Halič s Lučencom. Dnes pri nej zatiaľ končí cyklistický chodník a najviditeľnejším obnoveným prvkom je strážny domček s malým železničným múzeom a modelom stanice v mierke TT.

Postupne pripravujeme aj obnovu samotnej budovy stanice a jej okolia, ale to ešte nejaký čas potrvá, keďže tam ide o veľký objem financií.

Na túto sezónu sme si však pripravili projekt, ktorý takisto zatraktívni priestranstvo pri strážnom domčeku. Ide o záhradnú železnicu na ploche 70m2. Podklad pre koľajnice sme pripravili už vlani, samotné koľajnice sú už taktiež položené a zapojené. Vláčiky už po koľajách aj jazdia, hoci ešte nie sú zaplatené vďaka pánovi Norbertovi Findrovi z Veľkej nad Ipľom, ktorý trať postavil. Zatiaľ však nemáme celkom pokryté náklady na realizáciu, preto sme aj vytvorili zbierku prostredníctvom darcovského portálu Startlab. Samotný projekt s možnosťou podpory nájdete na linku https://www.startlab.sk/projekty/3818-zahradna-zeleznicka/.

Cieľová suma na vyzbieranie je na začiatok 1500 eur, ale to sú len náklady na koľajnice. V tomto čase je už zrejmé, že prvý cieľ sa nám podarí splniť. Za súpravy vláčikov však musíme zaplatiť ďalších 1200 eur a na vybudovanie krajiny s objektom stanice a postavičkami by sme potrebovali vyzbierať ešte ďalších 1400 eur. Ďalším projektom, ktorý by sme tento rok ešte chceli realizovať je aj umiestnenie starého železničného vagóna v blízkosti stanice, ktorý bude slúžiť aj ako zážitkové ubytovanie. Aj preto by sme boli radi, keby sa nám podarilo prostredníctvom tejto zbierky vyzbierať čo najvyššiu sumu.

Video so skúšobnou jazdou vláčika si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=Sdw9pezSOcA

Ďakujem Vám za Váš čas venovaný prečítaniu tohto oznámenia pokiaľ Vás možnosť podpory nášho projektu oslovila, už vopred Vám ďakujem. Len upozorňujem, že v prípade záujmu o podporu projektu, je potrebné celý zmluvný proces stihnúť do 22. mája.  V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Ešte raz ďakujem a ostávam s pozdravom

Mgr. Alexander Udvardy , starosta obce Halič


Zoznam aktualít: